• acilistatistik

İstatistik konusunda yapılan genel hatalar

En son güncellendiği tarih: 5 Tem 2019

1. Çalışmanın en başında yani tasarım aşamasında bir uzman istatistikçiye danışmamak. Tüm araştırma bittiğinde veya sonuçlar toplandığında bir istatistikçiye gidilmesi ve analizlerin yapılmasının istenmesi; bu aynı otopsi yapmaya benzer istatistikçi size deneyin nasıl öldüğünü anlatacaktır.

2. Örneklem seçimindeki hatalar; eksik sayıda örnekle çalışmak sonuçlarınızı etkileyecektir.

3. Amaçlar doğrultusunda planlanan çalışmada yanlış veya uygun olmayan bir ölçme aracı kullanmak (ölçek)

4. Bulgular kısmında belirli bir testi kullanma isteği; Araştırmacılar bazen ısrarla belirli testleri kullanmak isteyebilirler. Örneğin " mutlaka regresyon analizi yapmalıyım" diyen bir araştırmacı ilk önce çalışmadaki amaçlarına bakmalıdır. Her test her veri seti için her zaman uygun olmayabilir. En basit testler için bile bir çok varsayım bulunmaktadır.

5. Yanlış analiz yöntemlerinin seçimi; veri türünün ve analizlerin temel varsayımlarına dikkat edilmemesi

İpucu:

Güvenilir bir istatistikçiye danışın, bir testin daha önceden birçok çalışmada yapılması doğru olduğunu, hiç yapılmaması da yanlış olduğunu göstermez. Size analiz konusunda düşük ücret veren kişi ile çalışmak her zaman sizi memnun etmeyebilir. Görüştüğünüz kişinin istatistikçi olduğunu anlamaya çalışın basit sorular sorun. Eğer bu sorulara yanıt veremiyorsa anlayın ki o sadece bir satıcıdır. Güvenilir hizmet için www.acilistatistik.com
15 görüntüleme

© 2014 by Deniz. 

Bilimsel araştırmalarda istatistik bölümlerinin hazırlanması için destek verilmektedir. Temel olarak hizmetimiz çalışmanızda amaç ve hipotezleriniz doğrultusunda veri  analizlerinizi gerçekleştirip,  tablo ve yorumlar ile sonuçları en anlaşılabilecek düzeyde sunmaktır. Bu süreçte bilimsel yöntemleri ile verileriniz çözümlenip çalışmalarınızın tamamlanmaktadır. Herhangi bir düzenleme ve düzeltme konusunda ise en hızlı şekilde size dönüş yapılmaktadır.

 

Çalışmalarınız bizzat uzman istatistikçiler tarafından yapılıp, başka kişilere taşere edilmemektedir. Yani çalışmanız ile ilgili olan sorularınızı ve isteklerinizi bizzat çalışmayı yürüten analist ile görüşebilirsiniz. Çalışmalarımız sonunda sizin memnuniyetiniz bizim için önemlidir. Akademik çalışmalarda bulgular (istatistik ve analiz kısmı) oldukça önemlidir. Çalışmanızın sonuçlarının en doğru ve en açıklanabilir düzeyde sunumu çalışmanızın kalitesini artırırken, araştırmacının bu süreçleri kolay atlatmasını sağlamaktadır. Biz www.acilistatistik.com olarak bu süreçlerde size sonuna kadar destek olmayı taahhüt ediyoruz.